FAIRTRADE výstava na domově mládeže

Na oknech domova mládeže Střední odborné školy pro administrativu Evropské unie je ode dne čtvrtka 15. ledna 2021 realizována výstava nesoucí název Cena kakaa v rámci projektu Fairtrade. Na výstavu byly použity fotografie Stanislava Komínka. Fotografie autor vytvořil na Pobřeží slonoviny, kam vycestoval za účelem zdokumentování podmínek pěstování kakaa.

Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích.

Kakao, které charakterizuje tuto výstavu, patří mezi nejčastěji obchodované fair trade suroviny. Mezi nejdůležitější země, co se týče exportu, patří Pobřeží slonoviny, Ghana, Peru a Dominikánská republika. Pěstování kakaa v zemích globálního Jihu poskytuje živobytí více než 14 milionům obyvatel, kteří spolu se svými rodinami žijí v chudobě. Systém Fairtrade sdružuje drobné pěstitele a radí jim ohledně pěstování a ochrany životního prostředí, poskytuje příplatky, které zajišťují důstojné životní podmínky, výstavbu škol, nemocnic a dalších potřebných zařízení v dané lokalitě. V neposlední řadě fair trade omezuje dětskou práci.

Tato výstava je ochutnávkou před dalšími akcemi domova mládeže s FAIRTRADE tématikou. Můžete se těšit například na Fair trade snídani pro veřejnost, která bude realizována až pandemická situace dovolí.